Rejestracja czy zakup spółki - wady i zalety

Zainteresowani rozpoczęciem działalności w Niemczech bardzo często zadają sobie pytanie: czy rejestrować spółkę od początku, czy też kupić gotową spółkę.

Każde z tych rozwiązań ma swoje silniejsze i słabsze strony i różni się w zakresie ponoszonego ryzyka oraz kosztów, które musi ponieść inwestor.


Rejestracja spółki w NiemczechCzas trwania rejestracji spółki do momentu praktycznej możliwości rozpoczęcia działalności jest związany z uzyskaniem numeru podatkowego. W przypadku rejestracji nowej spółki w Niemczech może to potrwać nawet 3-miesiące, a czasem i dłużej. Brak numeru podatkowego uniemożliwia legalne rozpoczęcie działalności.
Spółka w organizacji musi założyć rachunek bankowy co nie zawsze przy nowym podmiocie jest proste. Banki nie chcą zakładać rachunków wszystkim chętnym i wybierają sobie klientów. Bardzo często niektóre banki nie są zainteresowane klientami z jakiejś konkretnej branży.

Trudniej na nowo zarejestrowaną spółkę uzyskać jakiekolwiek finansowanie chociażby na zakup samochodu , czy skorzystać z leasingu.

Rejestracja spółki od początku nie rodzi ryzyka związanego z dotychczasową działalnością i ewentualnymi zobowiązaniami.

Konieczne do rejestracji spółki w Niemczech koszty, są znacznie niższe niż przy zakupie gotowej spółki.


Zakup gotowej spółki w Niemczech


Pozytywnym aspektem jest krótki czas konieczny do rozpoczęcia działalności związany tylko ze zmianami w rejestrze sądowym.

Numer podatkowy przy przejęciu gotowej spółki już jest nadany więc nie trzeba na niego czekać. Bardzo ważna kwestia to konieczność kupowania spółki wraz z numerem podatkowym. Każdy inwestor ma możliwość sprawdzenia czy nabywana spółka posiada aktywny numer podatkowy. Sprawdzenie takie można wykonać przez internet w bazie europejskich podatników.

Sprawdź teraz

Zakup spółki bez numeru nie ma sensu.

Przy zakupie gotowej spółki w Niemczech nie ma problemu z uruchomieniem rachunku bankowego, musi on być już otwarty.

Gotowa spółka pozwala również zwiększyć szanse na pozyskanie znacznie szybciej finansowania w banku w postaci kredytu czy leasingu.

Czy wiesz że:

Większość polskich firm w Niemczech jest przekonanych o słuszności dokonanej kiedyś decyzji i zapewne będzie rozwijać działalność na rynku niemieckim.
Aż 96% przedsiębiorców deklaruje, ze ponowiłaby wybór Niemiec jako lokalizacji dla swojej inwestycji.

Dowiedz się więcej

Dlaczego warto zarejestrować spółkę w Niemczech

Zaistnienie i funkcjonowanie na niemieckim rynku uważa się za jeden z najbardziej bezpiecznych wariantów rozwoju firmy. Rynek niemiecki jest bardzo stabilny, w jego obrębie działa zaawansowana konkurencja, duży jest także popyt na różne towary i usługi. Wielu polskich przedsiębiorców po udanym debiucie na rynku krajowym decyduje się otworzyć firmę w Niemczech. Jest to opcja samodzielnego zaistnienia na niemieckim rynku, zamiast korzystania na przykład z pośrednictwa autoryzowanego dystrybutora bądź przedstawiciela handlowego.

Zakup samochodu osobowego 40% taniej niż w Polsce

Zakup samochodu osobowego w Niemczech w przeciwieństwie do Polski nie jest objęty podatkiem akcyzowym a dodatkowo kupującej firmie przysługuje pełny zwrot podatku VAT. Dodatkowo możemy uzyskać dużo większe rabaty dla kupującego co w rezultacie pozwala nabyć samochód o 40 % taniej.

Tańszy leasing i kredyt

Leasing jak również kredyt na zakup samochodów osobowych jest dostępny również dla nowo powstałych spółek. Koszty obu produktów są znacznie niższe niż w Polsce. Porównaliśmy wiele ofert leasingowych i kredytowych w Polsce i możemy stwierdzić, że miesięczne raty przy leasingu jak i przy kredycie przy zakupie takiego samego pojazdu są nawet o 40% tańsze w Niemczech.

Pełny zwrot VAT w całym obrocie gospodarczym

W Niemczech zwrot podatku VAT przysługuje bez żadnych ograniczeń. Nawet podatek VAT zapłacony w fakturze w restauracji podlega odliczeniu, nie mówiąc już o paliwie, samochodach, oponach i wielu innych wykluczeniach które tak naprawdę powodują że w Polsce wiele wydatków firm objętych jest podatkiem obrotowym a nie podatkiem VAT.

Obniżenie kosztów zatrudnienia

Mając spółkę w Niemczech możesz skorzystać z jednego z najlepszych na świecie systemów ubezpieczeń zdrowotno - emerytalnych, płacąc miesięcznie mniej niż dzisiaj płacisz za ZUS. To samo możesz zaoferować swoim pracownikom. W tym przypadku możesz oszczędzać na kosztach pracy, dzięki kwotom wolnym od podatku obowiązującym w Niemczech.

Możliwość zaoferowania produktów Made in Germany

Działalność gospodarcza prowadzona w Niemczech pozwala sygnować produkty logo 'Made in Germany', które łatwiej sprzedawać na rynkach europejskich, a dodatkowo prowadzenie spółki niemieckiej jest łatwiejsze i bardziej zyskowne niż podobna działalność w Polsce.

Obniżenie kosztów podatkowych

Mając firmę w Niemczech możesz skorzystać z większych możliwości zaliczania wydatków w koszty uzyskania przychodów. Pomożemy ci też obniżyć koszty podatkowe przy wszelkiego rodzaju inwestycjach np. zakup maszyn i urządzeń, technologii i systemów informatycznych.