Czym się różni niemiecka spółka UG od spółki GmbH

UG - Unternehmergesellschaft nie jest nowym rodzajem spółki, a jedynie początkową formą GmbH, która nie wymaga wnoszenia kapitału początkowego w wysokości 25 tysięcy euro. UG podlega w zasadzie tym samym uregulowaniom co GmbH.

UG - Unternehmergesellschaft nie jest nowym rodzajem spółki, a jedynie początkową formą GmbH, która nie wymaga wnoszenia kapitału początkowego w wysokości 25 tysięcy euro. UG podlega w zasadzie tym samym uregulowaniom co GmbH.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (GmbH) jest osobą prawną posiadającą własne prawa i obowiązki. Są one niezależne od wspólnika. Spółka może wnosić pozwy, jak również sama być pozwana, może być właścicielem ruchomości i nieruchomości, a także posiadać własny majątek.

Niemiecka ustawa o spółkach wyraźnie określa kapitał początkowy, wymagany do założenia spółki na terenie Niemiec. W chwili obecnej jest to 25 tys. EUR. Kapitał początkowy UG może natomiast wynosić od 1 EUR do 24 999 EUR. Należy jednak pamiętać, że ustalona wysokość kapitału początkowego powinna być zorientowana na przyszłe potrzeby spółki.

W umowie spółki muszą zostać zawarte wszystkie najważniejsze informacje dotyczące udziałów spółki, a więc ich liczba rodzaj oraz przydział dla przyszłych wspólników. Możliwe jest objęcie przez wspólnika więcej niż jednego udziału.

Kwota odpowiadająca udziałowi musi być wyrażona w całych liczbach EUR, stąd minimalna wartość udziału może wynosić 1 EUR. Poszczególne udziały mogą mieć różną wartość.

W zależności od tego, czy mamy do czynienia ze spółką GmbH czy ze spółką UG, obowiązują różne normy regulujące uiszczenie kapitału.
W przypadku GmbH - uiszczenie kapitału może nastąpić przez wpłatę gotówki lub przez wniesienie wartości materialnych lub niematerialnych. Przy wnoszeniu do kapitału spółki zarówno wartości materialnych, jak i niematerialnych istnieją dwie szczególne reguły:
- wartość wnoszonych rzeczy musi zawsze odnosić się do pełnej wartości tych rzeczy,
- wartość wnoszonych rzeczy musi być zawarta w specjalnym raporcie odnoszącym się właśnie do ich wartości.

Przy zgłoszeniu spółki do wpisania jej do rejestru zarząd musi zapewnić, iż wpłacona gotówka lub wniesiona wartość rzeczowa pozostają do bezterminowej i nieograniczonej dyspozycji zarządu.

W przypadku spółki UG - istniej tylko możliwość uiszczenia kapitału pieniężnego. Wartość kapitału wpisana do umowy spółki musi zostać wniesiona w całości do momentu wpisu spółki do rejestru.

Ustawodawca, tworząc przepisy o UG, kierował się chęcią stworzenia przepisów ułatwiających powołanie spółki osobom, które na starcie nie posiadają wymaganej sumy pieniędzy. Należy pamiętać, iż UG jest tylko początkową wersją spółki, która ma prowadzić do powstania „normalnej” GmbH.

UG musi w swoim bilansie zbudować pozycję zwaną „Rücklagen” - rezerwy. Pod tą pozycją UG ma obowiązek zapisywać 1/4 swojej rocznej nadwyżki do momentu osiągnięcia wymaganego minimum kapitałowego dla GmbH, czyli 25 tysięcy EUR. W momencie osiągnięcia przez UG wymaganego minimum kapitałowego dla „normalnej” GmbH oraz po zgłoszeniu odpowiedniego wniosku do sądu rejestrowego UG może przekształcić się w GmbH.

Zakładając spółkę UG warto pamiętać, iż uczestnicy obrotu gospodarczego mogą zachowywać pewien dystans i być ostrożni w zawieraniu transakcji z takimi spółkami. W Niemczech poczucie bezpieczeństwa jest bardzo ważnym czynnikiem w kontaktach handlowych, stąd GmbH są preferowane.

Czy wiesz że:

Większość polskich firm w Niemczech jest przekonanych o słuszności dokonanej kiedyś decyzji i zapewne będzie rozwijać działalność na rynku niemieckim.
Aż 96% przedsiębiorców deklaruje, ze ponowiłaby wybór Niemiec jako lokalizacji dla swojej inwestycji.

Dowiedz się więcej

Dlaczego warto zarejestrować spółkę w Niemczech

Zaistnienie i funkcjonowanie na niemieckim rynku uważa się za jeden z najbardziej bezpiecznych wariantów rozwoju firmy. Rynek niemiecki jest bardzo stabilny, w jego obrębie działa zaawansowana konkurencja, duży jest także popyt na różne towary i usługi. Wielu polskich przedsiębiorców po udanym debiucie na rynku krajowym decyduje się otworzyć firmę w Niemczech. Jest to opcja samodzielnego zaistnienia na niemieckim rynku, zamiast korzystania na przykład z pośrednictwa autoryzowanego dystrybutora bądź przedstawiciela handlowego.

Zakup samochodu osobowego 40% taniej niż w Polsce

Zakup samochodu osobowego w Niemczech w przeciwieństwie do Polski nie jest objęty podatkiem akcyzowym a dodatkowo kupującej firmie przysługuje pełny zwrot podatku VAT. Dodatkowo możemy uzyskać dużo większe rabaty dla kupującego co w rezultacie pozwala nabyć samochód o 40 % taniej.

Tańszy leasing i kredyt

Leasing jak również kredyt na zakup samochodów osobowych jest dostępny również dla nowo powstałych spółek. Koszty obu produktów są znacznie niższe niż w Polsce. Porównaliśmy wiele ofert leasingowych i kredytowych w Polsce i możemy stwierdzić, że miesięczne raty przy leasingu jak i przy kredycie przy zakupie takiego samego pojazdu są nawet o 40% tańsze w Niemczech.

Pełny zwrot VAT w całym obrocie gospodarczym

W Niemczech zwrot podatku VAT przysługuje bez żadnych ograniczeń. Nawet podatek VAT zapłacony w fakturze w restauracji podlega odliczeniu, nie mówiąc już o paliwie, samochodach, oponach i wielu innych wykluczeniach które tak naprawdę powodują że w Polsce wiele wydatków firm objętych jest podatkiem obrotowym a nie podatkiem VAT.

Obniżenie kosztów zatrudnienia

Mając spółkę w Niemczech możesz skorzystać z jednego z najlepszych na świecie systemów ubezpieczeń zdrowotno - emerytalnych, płacąc miesięcznie mniej niż dzisiaj płacisz za ZUS. To samo możesz zaoferować swoim pracownikom. W tym przypadku możesz oszczędzać na kosztach pracy, dzięki kwotom wolnym od podatku obowiązującym w Niemczech.

Możliwość zaoferowania produktów Made in Germany

Działalność gospodarcza prowadzona w Niemczech pozwala sygnować produkty logo 'Made in Germany', które łatwiej sprzedawać na rynkach europejskich, a dodatkowo prowadzenie spółki niemieckiej jest łatwiejsze i bardziej zyskowne niż podobna działalność w Polsce.

Obniżenie kosztów podatkowych

Mając firmę w Niemczech możesz skorzystać z większych możliwości zaliczania wydatków w koszty uzyskania przychodów. Pomożemy ci też obniżyć koszty podatkowe przy wszelkiego rodzaju inwestycjach np. zakup maszyn i urządzeń, technologii i systemów informatycznych.